تاثیر پُرخوابی در ابتلا به دیابت و امراض قلبی

خواب کافی برای داشتن پوست زیبا، بدن سالم و آرامش ذهنی ضروری است اما پرخوابی پیامدهای مضری برای سلامت دارد.

تاثیر پُرخوابی در ابتلا به دیابت و امراض قلبی

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، خواب بیش از اندازه با ابتلا به بیماری های زیادی مرتبط است و معمولا پیشنهاد می گردد افراد بزرگسال تا 9 ساعت در شبانه روز بخوابند. در ادامه به بعضی مسائل ناشی از پرخوابی اشاره می گردد.

  • پرخوابی باعث بروز سردرد می گردد

خواب بیش از اندازه و پرخوابی که معمولا در تعطیلات اتفاق می افتد بر انتقال دهنده های عصبی مغز از جمله سروتونین، تاثیر منفی می گذارد. به همین ترتیب اگر در طول روز زیاد بخوابید و خواب شب تان دچار اختلال گردد احتمالا صبح روز بعد دچار سردرد می شوید.

  • اضافه وزن

همانند کم خوابی، پرخوابی هم موجب اضافه وزن می گردد. مطالعات نشان می دهد افرادی که بیش از 9 ساعت می خوابند تقریبا 21 درصد با اضافه وزن در طول یک دوره 6 ساله روبرو هستند. محققان معتقدند این اضافه وزن با رژیم غذایی و ورزش مناسب جبران نمی گردد. پرخوابی بر نحوه ذخیره چربی هم تاثیر می گذارد.

چرا خوابیدن زیاد خطرناک است؟

  • کمردرد ناشی از پرخوابی

خوابیدن برای ساعت های طولانی و با شرایط نامناسب می تواند موجب کمردرد گردد. در نتیجه پرخوابی، عضلات سفت شده و کمردرد ایجاد می گردد. به منظور کاهش کمردرد، داشتن زندگی پرتحرک و ورزش توصیه می گردد.

  • امراض قلبی و دیابت نوع2

مطالعات نشان داده اند پرخوابی با ریسک ابتلا به امراض قلبی مرتبط هستند. در حقیقت، پرخوابی موجب افزایش ریسک مرگ به دلیل مسائل قلبی می گردد. همچنین موجب افزایش قندخون در کنار اضافه وزن می گردد که ریسک دیابت نوع2 را افزایش می دهد.

  • اختلال در سلامت روان

همانطوریکه بیخوابی موجب افسردگی می گردد، پرخوابی هم با کُندشدن فرایند بهبود از مسائل سلامت روان مرتبط است. افراد پُرخواب با اختلال در سلامت روان و مسائلی نظیر نوسانات اخلاقی روبرو هستند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 دی 1398 بروزرسانی: 16 دی 1398 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 698

به "تاثیر پُرخوابی در ابتلا به دیابت و امراض قلبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر پُرخوابی در ابتلا به دیابت و امراض قلبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید