اثر یک نویسنده درباره دنیای نقاشی بچه ها، با نقاشی می توان شیمی و فیزیک یاد گرفت

به گزارش کد الکترونیک، جمال الدین اکرمی در مصاحبه با خبرنگاران از ترجمه و گردآوری 14 مقاله از 14 تحلیلگر و منتقد نقاشی کودک در قالب کتابی با عنوان کودک و دنیای نقاشی هایش خبر داد و افزود: من 50 مقاله را خواندم تا 14 عنوان از مقالات را که جنبه کاربردی دارند و با شرایط جامعه و سیستم اموزشی ما هماهنگ ترند، انتخاب کنم. در این کتاب، دو یا سه عنوان از مقاله ها درباره خلاقیت و ارتباط آن با دنیای نقاشی و جایگاه این هنر در زندگی و دنیای بچه هاست.

اثر یک نویسنده درباره دنیای نقاشی بچه ها، با نقاشی می توان شیمی و فیزیک یاد گرفت

در کتاب کودک و دنیای نقاشی هایش مقاله ای هست که به ویژگی های فضایی که بچه ها در آن نقاشی می کنند، اشاره کرده است. مقاله های منتشر شده در این کتاب به دنبال این نیستند که همه بچه ها، نقاش شوند، بلکه این مطالب را کسانی نوشته اند که دوست دارند از طریق نقاشی، بچه ها را برای زندگی آینده آماده کنند.

اکرمی با اشاره به مقاله مونو بروکس گفت: بروکس، طرحی را ارائه کرده که براساس آن می تواند شیمی، فیزیک و ریاضی را با نقاشی به بچه ها آموزش دهد. این طرح را در شهر ونکوور اجرا کرده اند و طرح موفقی بوده است. من این مقاله را به فارسی برگردانده ام تا برای مربیان نقاشی و سیستم آموزشی خود الگوسازی کرده باشم، اما واقعیت ماجرا این که من نمی دانم مونو بروکس چه سیستمی را پیاده کرده و این سیستم در کشور من تا چه اندازه قابلیت اجرایی شدن دارد، اما خواندن این مقاله، خود مرا که از سال 55 تا به امروز مربی نقاشی بوده ام به فکر واداشت.

به گفته نویسنده کتاب تو آن نبودی که شفق را خونین آفرید، مربی نقاشی نباید وارد تحلیل های روان شناختی شود و برای مثال به بچه بگوید: چرا از رنگ سیاه استفاده کرده ای؟ چرا که این رنگ، غمگین نیست. اتفاقا شادی آور است و از جسارت بچه سخن می گوید. جسارت به این منظور که بچه نخواسته، خود را پشت رنگ پنهان کند. در کل مربیان نقاشی باید به این باور برسند که روان شناسی نقاشی کودک، تخصص و دانش جداگانه ای است.

اکرمی به این که پدر و مادرها باید با کودک خود همراه شوند تا او به زبان تصویر با آنها ارتباط برقرار کند، اشاره و بیان نمود: همه بچه ها نمی توانند حرف های خود را در قالب کلام با پدر و مادرشان در میان بگذارند، خوب است والدین با بچه ها خود همراه شوند و بگذارند بچه ها در قالب تصویر و نقاشی با آنها ارتباط برقرار کنند.

کودک و دنیای نقاشی هایش را انتشارات کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان منتشر می کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 994

به "اثر یک نویسنده درباره دنیای نقاشی بچه ها، با نقاشی می توان شیمی و فیزیک یاد گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثر یک نویسنده درباره دنیای نقاشی بچه ها، با نقاشی می توان شیمی و فیزیک یاد گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید