امید: دانشگاه علمی کاربردی مدرس جذب می کند

به گزارش کد الکترونیک، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی از جذب مدرس در مرداد و شهریور 1400 خبر داد و گفت: به ازای هر 8 دانشجو یک مدرس داریم.

امید: دانشگاه علمی کاربردی مدرس جذب می کند

به گزارش گروه دانشگاه کد الکترونیک، محمد حسین امید رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه تقریباً تمام اهداف دانشگاه برای رسیدن به پایه های کیفیت انجام شد؛ گفت: الان دوره ای است که باید در آن چارچوب و راستا حرکت کنیم.

وی ادامه داد: در دانشگاه جامع علمی کاربردی 93 هزار مدرس در پنج سال پیش مجوز تدریس داشتند. کمتر از 5 درصد از این مدرسین، فرآیند ارزیابی صلاحیت علمی عمومی را طی کرده بودند، زیرا در دوران اوج پذیرش دانشجو و توسعه کمی و نیاز هایی که وجود داشت، هر مدرسی کد مدرسی دریافت کرد، حتی برخی فاقد مدرک بودند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با تاکید بر اینکه این توسعه کیفی بدون اصلاح ساختار مدرسین دانشگاه امکان پذیر نبود؛ اظهارکرد: نمی شود که توقع داشته باشیم خروجی دانشگاه جامع علمی کاربردی، دانش آموختگان توانمند باشد، اما مدرسین هیچ مهارتی را کسب نکرده باشند یا نمی شود از مراکزی که خود شرایط متزلزلی دارند، توقع داشت با وجود عدم ثبات و تزلزل در شرایطشان؛ برنامه ریزی کنند و برای ارتقای کیفیت تلاش کنند.

وی با بیان اینکه اولین اقدام، تثبیت شرایط مراکز بود؛ افزود: کسانی که قرار بر ماندنشان برای تدریس بود ماندگار شدند و آن ها که نمی توانستند در نهضت جدید دانشگاه همراه شوند یا صلاحیت نداشتند یا برخی مراکز که دولتی بودند، تعطیل شدند و آن ها که باید ادامه فعالیت می دادند، باید شرایط باثباتی پیدا می کردند و امروز تمام مراکز آموزش علمی کاربردی دارای اساسنامه مصوب شورای عالی گسترش هستند، پس می توانند برای آینده برنامه ریزی کنند، سرمایه گذاری داشته باشند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با این شرح که در گذشته با ارائه یک دوره پذیرش، آن مرکز تا دوره بعد بلاتکلیف بود، گفت: امروز این گونه نیست. همچنین کمتر از 10 درصد از رؤسای مراکز علمی کاربردی کل کشور حکم رسمی قانونی رئیس مرکز را داشتند و بالای 90 درصد شرایطشان متزلزل بود، اما امروز دارای ثبات است و احکام ریاست چهار ساله دارند، اگر مرکزشان مایل باشد و دانشگاه هم رضایت داشته باشد 4 سال دیگر هم تمدید می شوند، بیش از 8 سال هم نمی توانند رئیس یک مرکز آموزش باشند و این هم در راستای سیاست های کیفی انجام شد.

وی شرح داد: بیش از 93 هزار مدرس دانشگاه جامع علمی کاربردی در هیچ کجا ارزیابی نشده بودند، فراخوان داده شد در فرآیند های ارزیابی شرکت کردند، از این بین کمتر از 25 هزار نفر شایستگی ادامه همکاری با دانشگاه جامع علمی کاربردی را داشت از سال 95 به بعد هم جذب مدرسین جدید صرفاً از طریق فراخوان های عمومی بود و هرکس متقاضی تدریس بود ثبت نام می کرد، مصاحبه می داد و ارزیابی می شد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: در پنج سال اخیر در چهار فراخوان دانشگاه بیش از 100 هزار نفر در فراخوان شرکت کردند، اما کمتر از 10 هزار نفر پذیرفته شدند، امروز در مجموع در دانشگاه جامع حدود 35 هزار مدرس وجود دارد که حدود 2 هزار مدرس در دروس معارف و عمومی هستند و دو هزار نفر مدرسین خبره هستند و 31 هزار مدرس آموزشی هم که حداقل مدرک کارشناسی ارشد را دارند و همه مراحل جذب را طی کرده اند، صلاحیت عمومی و علمی شأن بررسی و تأیید شده و در حال حاضر در حال فعالیت هستند.

امید ادامه داد: انتخاب مدرسین با ارزیابی های صحیح و در چارچوب قانون بوده و همه معیار های مورد نظر دانشگاه را دارند و تا زمانی که خوب کار کنند با آن ها همکاری داریم مگر اینکه مرکز و دانشگاه از آن ها ناراضی باشد.

وی در خاتمه به تعداد 220 هزار دانشجوی دانشگاه جامع علمی کاربردی اشاره و گفت: به ازای هر 8 دانشجو یک مدرس داریم در حالی که دانشگاه تهران به ازای هر 22 دانشجو یک مدرس دارد، با وجود این کار را متوقف نکردیم و جذب مدرس را در مرداد و شهریور 1400 نیز انجام خواهیم داد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 خرداد 1400 بروزرسانی: 19 خرداد 1400 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1788

به "امید: دانشگاه علمی کاربردی مدرس جذب می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امید: دانشگاه علمی کاربردی مدرس جذب می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید