اسکلت شگفت انگیز زنبور، آیا زانو هم دارد؟

به گزارش کد الکترونیک، با آنالیز آناتومی زنبوها تعیین شد که آنها دارای استخوان ران و درشت نی هستند؛ اما سوالی که مطرح است این است که آیا آنها هم مثل ما کشکک زانو دارند؟

اسکلت شگفت انگیز زنبور، آیا زانو هم دارد؟

غزال زیاری - آیا تا حالا زانوی یه زنبور را تصور نموده اید؟ آیا واقعا زنبورها و دیگر حشرات زانو دارند؟ برترین تصویری که از زانو در فکر ما وجود دارد، زانوی خودمان است. زانوی انسان ها ساختار پیچیده ای دارد و شامل سه استخوان می گردد: استخوان فمور (ران)، درشت نی(استخوان ساق پا) و کشکک (کاسه زانو)؛ ولی فقط بحث استخوان ها مطرح نیست و مجموعه ای از غضروف ها، رباط ها و تاندون ها با یاری مایع روان نماینده موجود در آن ناحیه، همه با همکاری یکدیگر به ما یاری می نمایند تا بتوانیم پایمان را از ناحیه زانو خم و صاف کنیم. خیلی از حیوانات دیگر مثل پرنده ها، پستانداران و بعضی از خزندگان هم ساختار مشابهی از زانو و کشکک زانو را دارا هستند.

اسکلت متفاوت حشرات نسبت به دیگر حیوانات

اما زنبورها و دیگر حشرات، مثل دیگر گروه های جانوری، از ساختاری به نام استخوان بهره مند نیستند و برخلاف مهره داران که اسکلت های داخلی سختی دارند که ساختار بیرونی گوشت و پوست بر آنها سوار می گردد، زنبورها و دیگر حشرات، برعکس هستند: اسکلت زنبور در بخش بیرونی بدنش واقع شده است که از ماده ای سخت به نام کیتین ساخته شده که از قسمت های نرم داخلی بدن زنبور محافظت می نماید.

البته ساختار پای زنبورها، مشابه با انسان و دیگر حیوانات است و از بخش های مختلفی تشکیل شده؛ طبق گفته رامش ساگیلی، محقق زنبورهای عسل در دانشگاه اورگان آمریکا، پای زنبورها از پنج بخش تشکیل می گردد: نزدیک ترین بخش به بدنه اصلی که کوکسا نام دارد، تروکانتر (استخوان متصل نماینده ران به لگن)، استخوان ران، استخوان درشت نی و استخوان مچ پا.

آیا حشرات هم زانو دارند؟

اما آیا زنبورها هم بین استخوان های ران و درشت نی، مثل ما زانو ارند؟ طبق گفته ساگیلی، پاسخ این سوال منفی است:بین هر یک از این بخش ها، یک مفصل کیتین وجود دارد. زنبورها شش بخش در پاهایشان دارند که همه به هم متصل هستند.

آنها به جای ترکیبی از تاندون، رباط و کشکک زانو، یک مفصل ساده مثل توپ و کاسه در بخش های مختلف پاهایشان دارند که این مفاصل به زنبورها یاری می نماید تا پاهایشان را تکان دهند، گرده ها را از درون گل ها بیرون کشیده یا با حرکات موزون به هم کندویی هایشان نشان دهند که گل های پر از شهد کجا هستند.

در اوایل قرن بیستم و قبل از پیشرفت های علمی، عبارت زانوی زنبور، نوعی تعریف و تمجید به حساب می آمد و وقتی کسی زانوی زنبور خطاب می شد (اشاره به چیزی که وجود ندارد)، یعنی حسابی آن فرد را ارزشمند و تحسین شده می دانستند. اما حالا تعیین شده که زنبورها از زانویی مشابه با آنچه ما انسانها داریم، بی بهره اند و فقط مفصلی بین استخوان های ساق پا و ران شان وجود دارد که امکان انعطاف را برایشان فراهم می نماید.

منبع: livescience

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 بهمن 1401 بروزرسانی: 19 بهمن 1401 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 2351

به "اسکلت شگفت انگیز زنبور، آیا زانو هم دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسکلت شگفت انگیز زنبور، آیا زانو هم دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید