کمیته مشترک ایران و ازبکستان مجددا فعالیت خود را شروع کرد

به گزارش کد الکترونیک، کمیته مشترک بازرگانی ایران و ازبکستان که سال گذشته تشکیل شده بود، بعد از یک سال فعالیت به دلیل عدم توفیق در اجرای برنامه ها، با نظر هیات رئیسه اتاق ایران مجدد در قالب کمیته مشترک و با معین هیات رئیسه جدید کار خود را شروع کرد.

کمیته مشترک ایران و ازبکستان مجددا فعالیت خود را شروع کرد

با همراهی تور عمان از نگین خاورمیانه مسقط و صلاله دیدن کنید و با زیبایی های خاورمیانه و فرهنگ شیخ نشین ها آشنا شوید .

محمدرضا کرباسی، معاون بین الملل اتاق ایران با اشاره به ظرفیت های بالای ازبکستان و وجود زمینه های بسیار زیاد برای همکاری بین دو کشور، توضیح داد: اتاق ایران انتظار داشت بعد از گذشت یک سال، کمیته مشترک ایران و ازبکستان با توجه به امکانات موجود به اتاق مشترک ارتقا پیدا کند که متأسفانه این چنین نشد و با نظر هیات رئیسه اتاق ایران تغییراتی در هیات رئیسه این کمیته رخ داد و مقرر شد این کمیته برای یک سال دیگر همچنان در قالب کمیته به فعالیت خود ادامه دهد.

وی با اشاره به نظر هیات رئیسه اتاق ایران، اظهار داشت: بر این اساس موسی آقایی ریاست کمیته و فرزین مهدیا به عنوان نایب رئیس کمیته مشترک بازرگانی ایران و ازبکستان معین شدند.

کرباسی در ادامه به موافقت نامه ایجاد شورای مشترک از طرف ازبکستان و اتاق مشترک از طرف ایران اشاره و توضیح داد: در حال حاضر بستر لازم برای اجرای این موافقت نامه فراهم است اما این کمیته باید ظرفیت های تبدیل به اتاق را پیدا کند.

معاون بین الملل اتاق ایران در خصوص برقراری پرواز مستقیم بین دو کشور نیز گفت: با رایزنی های اجرا شده از دو هفته قبل پرواز بین دو کشور برقرار شده و قرار است این پروازها به صورت هفتگی انجام گردد. در این بین رایزنی ها برای برقراری پرواز بین ایران با دیگر کشورهای این منطقه در حال اجرا است. بدون شک با ایجاد پرواز مستقیم دسترسی ها بهتر و هزینه های سفر نیز کاهش پیدا می نماید. از طرف دیگر مسائل مربوط به دریافت ویزا از طرف ازبکستان نیز رفع شده است.

وی در ادامه به اهمیت سرمایه گذاری و فراوری مشترک بین ایران و ازبکستان اشاره و توضیح داد: طی چندین سال اخیر افغان ها نیز در این کشور صندلی خوبی پیدا کردند و با این حساب شرکت های ایرانی می توانند در چارچوب همکاری های سه جانبه نیز در ازبکستان حضور خوبی داشته باشند.

کرباسی در خصوص سیاست های مالی این کشور نیز گفت: آن ها علاقه مند به سیاست های اقتصاد باز هستند اما هنوز در سطح کلان رگه هایی از دیدگاه های سوسیالیستی در سیاست های مالی آنها دیده می گردد.

موسی آقایی، رئیس کمیته مشترک ایران و ازبکستان نیز در این نشست توجه به ظرفیت فعالانی که امروز در این بازار حضور دارند را مورد توجه قرار داد و گفت: در قدم اول باید نقشه راهی برای رسیدن به یک اهداف معین شده، ترسیم کنیم و در عین حال آسیب ها و چالش های موجود در این منطقه را شناسایی نموده و برای حل آنها برنامه ریزی کنیم.

به باور او ازبکستان کشوری در حال توسعه است و به خوبی فرایند رشد را طی می نماید. بنابراین ظرفیت های خوبی برای همکاری بین دو کشور وجود دارد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 14 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 768

به "کمیته مشترک ایران و ازبکستان مجددا فعالیت خود را شروع کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمیته مشترک ایران و ازبکستان مجددا فعالیت خود را شروع کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید