واکنش تند ظریف به نامه اتهام آمیز تروئیکای اروپایی به سازمان ملل

به گزارش کد الکترونیک، وزیر خارجه ایران ادعا های مطرح شده در نامه کشور های اروپایی به سازمان ملل علیه ایران را دروغی برای پوشاندن عدم پایبندی آن ها به تعهدات برجامی توصیف کرد.

واکنش تند ظریف به نامه اتهام آمیز تروئیکای اروپایی به سازمان ملل

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه سیاسی کد الکترونیک، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (پنجشنبه) به نامه اتهام آمیز سه کشور اروپایی به سازمان ملل علیه ایران واکنش نشان داد.

ظریف در صفحه شخصی توئیتر خود نوشت: جدیدترین نامه تروئیکای اروپایی به دبیرکل سازمان ملل، دروغ مذبوحانه ای است تا بی کفایتی بدبختانه خودشان در اجرای حداقلی ترین تعهدات ذیل برجام را لاپوشانی نمایند.

وی با به اشتراک گذاشتن تصاویری از ابطال قطعنامه 1929 شورای امنیت و تصویب برجام در این شورا، ادامه داد: اگر تروئیکای اروپایی اندکی اعتبار جهانی می خواهد، می توانند با اعمال حق حاکمیتی و اختیارات خود به جای تسلیم شدن در برابر قلدری آمریکا، آغاز نمایند.

روی تصویر قطعنامه باطل شده 1929 شورای امنیت که در توئیت ظریف درج شده، نوشته شده است: قطعنامه 1929 مرده است، فارغ از اینکه چقدر آمریکا عاشق آن بود. و روی تصویر قطعنامه 2231 (تصویب برجام در شورای امنیت) نوشته شده است: [این قطعنامه] معتبر است، فارغ از انزجار و اعتراض آمریکا.

سه کشور اروپایی عضو برجام (آلمان، فرانسه و انگلیس) روز چهارشنبه با ارسال نامه ای به آنتونیو گوترش، مدعی شدند که بعضی از مدل های موشک های بالستیک ایران با قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل که توافق هسته ای با ایران را تأیید نموده، ناهمخوان است.

ادعای عدم همخوانی موشک های ایران با قطعنامه در حالی مطرح می گردد که در قطعنامه 2231 از ایران خواسته شده که روی موشک هایی که برای داشتن توانمندی حمل کلاهک اتمی طراحی شده اند، کار نکند.

ظریف پیش از این نیز گفته بود از آنجا که ایران کلاهک اتمی ندارد و تصمیمی هم برای ساخت آن ندارد، از این رو نمی توان تهران را به کار روی موشک هایی متهم کرد که برای داشتن توانمندی حمل کلاهک طراحی شده اند. علاوه بر این، در قطعنامه از عبارت خواهان استفاده شده است که دارای الزام حقوقی نیست. در قطعنامه های پیشین از جمله قطعنامه 1929 که در حال حاضر لغو شده، از عبارت نباید استفاده بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 آذر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 659

به "واکنش تند ظریف به نامه اتهام آمیز تروئیکای اروپایی به سازمان ملل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش تند ظریف به نامه اتهام آمیز تروئیکای اروپایی به سازمان ملل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید