عیدی و سنوات سرانجام سال کارگران چقدر است؟

به گزارش کد الکترونیک، حداقل عیدی کارگران در خاتمه سال 98 معادل 3 میلیون و 34 هزار تومان و حداکثر عیدی نیز معادل 4 میلیون و 550 هزار و 647 تومان است.

عیدی و سنوات سرانجام سال کارگران چقدر است؟

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، بر اساس قانون کار کلیه کارگاه های مشمول قانون کار مکلف هستند به هر یک از کارگران خود در سرانجام هر سال، معادل شصت روز آخرین مزد، به عنوان عیدی و پاداش بپردازند.

در عین حال قانون کار، برای پرداخت عیدی سقف پرداختی در نظر گرفته است به این ترتیب که عیدی سرانجام سال کارکنان تحت پوشش قانون کار، دو برابر حقوق پایه هر فرد است به شرطی که از 3 برابر حقوق پایه مصوب تجاوز نکند.

با توجه به اینکه حداقل دستمزد سال 98 کارگران با تصویب شورای عالی کار در اسفند سال گذشته، یک میلیون و 516 هزار و 882 تومان در نظر گرفته شده است، بنابراین عیدی کارگران حداقلی بگیر باید 3 میلیون و 34 هزار تومان باشد.

میزان دریافت عیدی برای سایر بیمه شدگانی که حقوق پایه آن ها به واسطه سابقه کار بیشتر بیش از حداقل دستمزد است نیز، باید معادل دو برابر حقوق پایه درج شده در فیش حقوقی باشد. به عنوان مثال اگر حقوق پایه بیمه شده ای 2 میلیون تومان باشد، میزان عیدی پرداختی به وی 4 میلیون تومان است.

البته همانطور که پیش تر اعلام شد، قانون کار برای پرداخت عیدی، سقف در نظر گرفته است به طوری که میزان عیدی نباید از سه برابر حداقل دستمزد مصوب بیشتر گردد. بر این اساس، میزان عیدی هر کارگر نباید از سه برابر حداقل دستمزد مصوب (یک میلیون و 516 هزار و 882 تومان) تجاوز کند؛ بنابراین حداقل عیدی کارگران در سرانجام سال 98 معادل 3 میلیون و 34 هزار تومان و حداکثر عیدی نیز معادل 4 میلیون و 550 هزار و 647 تومان است.

با این حساب اگر حقوق پایه کارگری 2 میلیون و 500 هزار تومان باشد، دو برابر این میزان 5 میلیون تومان می گردد، اما طبق قانون به دلیل اینکه از سه برابر حداقل دستمزد تجاوز می نماید، میزان عیدی پرداختی به وی، سقف اعلام شده است.

علاوه بر پرداخت عیدی، کارفرما نیز مکلف است به کارگرانی که یک سال از اشتغال آن ها در همان کارگاه (محل خدمت) می گذرد، معادل یک پایه حقوق به عنوان حق سنوات یا همان مزایای سرانجام خدمت پرداخت کند.

بعضی کارفرمایان این مزایا را در سرانجام هر سال همراه با عیدی پرداخت می نمایند، اما بعضی کارفرمایان حق سنوات را در سرانجام دوران اتمام کار یا قطع همکاری تسویه می نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 اسفند 1398 بروزرسانی: 11 اسفند 1398 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 842

به "عیدی و سنوات سرانجام سال کارگران چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عیدی و سنوات سرانجام سال کارگران چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید