دو سوم بهبودیافتگان کرونایی این مشکل را باید تحمل نمایند

به گزارش کد الکترونیک، پشت سر گذاشتن بیماری کرونا به معنای اتمام تمام مسائل جسمانی نیست. در این چند ماه بارها ثابت شده که حتی بعد از بهبودی کامل عوارضی در بدن فرد باقی می ماند؛ ممکن است این عوارض برطرف شوند و یا اینکه برای همواره باقی بمانند.

دو سوم بهبودیافتگان کرونایی این مشکل را باید تحمل نمایند

به گزارش کد الکترونیک به نقل از دیلی میل، مطالعات سراسری و آنالیز نمونه های رندومی از بیماران بهبودیافته کرونایی نشان میدهد که دو سوم افراد مبتلا به این بیماری حتی پس از پشت سر گذاشتن آن عوارضی را باید در بدن خود تحمل نمایند که مهم ترین بخش آن مربوط به عضو حیاتی ریه می گردد.

متخصصان دانشگاه آکسفورد دریافتند که 60 درصد بیماران سه ماه پس از بهبودی از ویروس در ریه های خود جای زخم یا التهاب دارند و به شدت از آن رنج می برند و به همین دلیل دچار تنگی نفس می شوند.

اسکن MRI نشان داد که 30 درصد از بهبودیافتگان کرونایی دچار آسیب کلیوی ، 26 درصد آسیب قلبی و 10 درصد آسیب کبدی دارند. بازماندگان کووید همچنین نشانه هایی از تغییر بافت در قسمت هایی از مغز خود را نشان دادند و در آزمایش های شناختی و جسمی عملکرد ضعیف تری داشتند.

دو سوم از تنگی نفس رنج می بردند و 55 درصد هم علائم خستگی ذهنی و جسمی را نشان دادند.

در رابطه با سلامتی افرادی که کرونا را شکست داده اند همچنان نگرانی وجود دارد؛ امکان دارد این عوارض جسمانی بعدا با قدرت بیشتری خود را در بدن یک فرد نشان بدهد و سلامت خود را دوباره به شکل جدی به خطر بیندازد.

فقط در انگلیس بیش از 60 هزار زن و مردی که از این بیماری بهبود یافته اند همچنان از عوارض طولانی مدت این بیماری رنج می برند.

بیشتر افرادی که مبتلا به کرونا می شوندظرف مدت دو هفته بهبود می یابند. البته آنها دچار تب می شوند ، سرفه می نمایند و به مدت چند روز حس بویایی یا چشایی خود را از دست می دهند.

تعداد اندکی که در بیمارستان بستری هستند غالباً سالخورده هستند و یا بیماریهای زمینه ای دارند؛ از جمله بیماری قلبی ، دیابت و آسم.

به دلیل اینکه بخش زیادی از مبتلایان به کرونا بیماری پیش زمینه ای دارند بسیار سخت است تا میزان دقیق آسیب ناشی از کرونا تعیین گردد.

این مطالعه همچنین نشان داد که بیماران بیشتر علائم اضطراب و افسردگی و اختلال قابل توجهی در کیفیت زندگی آنها را نسبت به گروه شاهد گزارش می نمایند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1496

به "دو سوم بهبودیافتگان کرونایی این مشکل را باید تحمل نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو سوم بهبودیافتگان کرونایی این مشکل را باید تحمل نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید