خودداری پامپئو از امضای توافق آمریکا و طالبان

به گزارش کد الکترونیک، در حالی که نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان از دستیابی به اصول توافق با طالبان خبر می دهد یک مجله آمریکایی به نقل از مقامات ارشد این کشور نوشت وزیر خارجه آمریکا به دلیل خطرهای بالقوه این توافق از امضای آن خودداری نموده است.

خودداری پامپئو از امضای توافق آمریکا و طالبان

به گزارش دفتر منطقه ای کد الکترونیک، چند روز پیش زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان پس از 9 دور مذاکره نفس گیر با طالبان از ایجاد پیش نویس توافق با طالبان و دستیابی به اصول توافق با این گروه اطلاع داد.

خلیلزاد در یک برنامه تلویزیونی اظهار داشت که پس از امضای این توافق آمریکا در یک بازه زمانی 135 روزه 5400 نفر از نیروهایش را از افغانستان خارج می نماید و این خروج ابتدایی به معنی تعطیل شدن 5 پایگاه نظامی آمریکا و تحویل این پایگاه ها به دولت افغانستان است .

این توافق علاوه بر دولت افغانستان، که خواهان شرح آمریکا درباره پیامدها و خطرات ناشی از آن شده، در واشنگتن نیز نگرانی هایی را در پی داشته است و 9 نفر از مقامات ارشد سابق آمریکایی در یادداشتی که در وبسایت شورای آتلانتیک منتشر شد نسبت به پیامدهای این توافق هشدار دادند.

مجله تایمز چاپ آمریکا نیز در گزارشی به نقل از مقامات ارشد آمریکایی، افغان و اروپایی نوشت مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا نیز به دلیل آنچه خطرات ناشی از این توافق خوانده شده از امضای آن خودداری نموده است.

براساس این گزارش پیش نویس تهیه شده از توافق مسایل مهمی از جمله ادامه حضور نیروهای مبارزه با تروریسم آمریکا، ادامه حیات دولت حامی آمریکا در کابل و یا حتی سرانجام یافتن جنگ در افغانستان را تضمین نمی نماید.

تایمز به نقل از مقامات افغان و اروپایی مطلع از روند گفت وگوها نوشت، طالبان از پامپئو درخواست نموده تا توافق با امارت اسلامی افغانستان، نام رسمی دولتی که طالبان در سال 1996 در افغانستان تاسیس نموده بود، را امضا کند. امضای وزیر خارجه آمریکا بر چنین سندی در واقع برسمیت شناختن طالبان به عنوان یک نهاد سیاسی مشروع می باشد و از اینرو پامپئو از امضای آن خودداری نموده است.

دفتر وزیر خارجه آمریکا از اظهارنظر در این باره خودداری کرد.

دو مقام افغان نیز گفتند که پس از خودداری پامپئو برای امضای توافقنامه دو جایگزین دیگر وجود دارد؛ خلیلزاد توافقنامه را امضا کند و یا آمریکا و طالبان بیانیه ای مشترک منتشر نمایند و دولت کابل و شماری از کشورهای منطقه از جمله ژاپن، روسیه و چین نیز حمایت خود را از آن اعلام نمایند.

این گزارش در حالی منتشر شده است که روز گذشته نیز صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان با ابراز نگرانی از توافق آمریکا و طالبان خواهان شرح واشنگتن درباره چگونگی جلوگیری از پیامدها و خطرات ناشی از این توافق شده بود.

براساس گزارش ها خلیلزاد در سفر اخیرش به کابل نسخه پیش نویس توافقنامه با طالبان را در حضور خودش در اختیار اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان قرار داد تا آن را مطالعه کند اما اجازه داشتن یک نسخه از این توافقنامه و یا نگه داشتن آن را به وی نداد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 498

به "خودداری پامپئو از امضای توافق آمریکا و طالبان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودداری پامپئو از امضای توافق آمریکا و طالبان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید