تلاش وزیر خارجه استرالیا برای کاهش تنش در روابط با چین

به گزارش کد الکترونیک، خبرنگاران: وزیر خارجه استرالیا در دیدار با همتای چینی خود خواستار کاهش تنش در روابط دو کشور بر سر مساله ایجاد منطقه دفاعی هوایی بر فرار دریای شرقی چین شد.

تلاش وزیر خارجه استرالیا برای کاهش تنش در روابط با چین

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل کد الکترونیک به نقل از رویترز؛ ایجاد منطقه دفاعی هوایی بر فراز دریای شرقی چین از سوی وزارت دفاع چین موجب افزایش تنش در منطقه شده و ژاپن، آمریکا و کره جنوبی نیز پیش از این با این اقدام به شدت مخالفت کرده بودند.بر اساس این گزارش مقام های آمریکایی و ژاپنی رسما اعلام کرده اند که ایجاد منطقه دفاعی هوایی از سوی چین را به رسمیت نمی شناسند.

وزیر خارجه استرالیا امروز شنبه پس از دیدار با وزیر خارجه چین توضیح داد، استرالیا نگران وضعیت امنیت و ثبات در منطقه است و ما نمی خواهیم تنش در منطقه تشدید شود.وی اضافه نمود، ما خواستار تنش زدایی در منطقه هستیم. این به نفع همه ماست و این به نفع همه کشورهای منطقه است که ثبات و امنیت در دریای شرقی چین،دریای جنوبی چین و کل منطقه برقرار باشد.

وی گفت، مذاکره در خصوص منطقه دفاعی هوایی بر فراز دریای شرقی چین تنها بخش کوچکی از رایزنی های وی با وزیر خارجه چین را شامل شده است. بخش زیادی از این مذاکرات برای تبادل نظر در زمینه همکاری های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی اختصاص یافته است. دو طرف در این مذاکرات در خصوص مساله حقوق بشر، کره شاقتصادی، ایران و سوریه نیز تبادل نظر کرده اند.

وزیر خارجه چین نیز در این دیدار تاکید کرد، اظهارات مقام های استرالیایی در خصوص مساله منطقه دفاعی هوایی چین به ضرر اعتماد متقابل بوده است. پس از اعلام تصمیم وزارت دفاع چین برای ایجاد منطقه دفاعی هوایی طی ماه گذشته، استرالیا ضمن مخالفت با این تصمیم سفیر چین را برای ادای توضیح فراخواند.

چین نیز اظهارات وزیر خارجه استرالیا را غیر مسئولانه و کاملا نادرست ارزیابی کرده است. استرالیا به بازار صادراتی چین و سایر کشورهای آسیایی به شدت وابسته است.همکاری های نزدیک استرالیا با آمریکا و ژاپن و سیاست دولت جدید استرالیا برای گسترش همکاری ها با این دو کشور موقعیت را برای این کشور سخت کرده است. این در شرایطی است که چین و آمریکا رقابت شدیدی را برای افزایش نفوذ خود در منطقه آغاز کرده اند.

کره جنوبی نیز به شدت نگران اقدام چین در ایجاد منطقه دفاعی هوایی بر فراز دریای شرقی چین است. سئول تهدید کرده است که در واکنش به این اقدام چین منطقه ویژه دفاعی هوایی خود را گسترش خواهد داد. آمریکا قصد دارد برای جلوگیری از تشدید تنش در منطقه مقام های کره جنوبی را از این اقدام منصرف کند.

هواپیماهای آمریکایی، ژاپنی و کره جنوبی بدون توجه به درخواست مقام های چینی بر فراز این منطقه پرواز می کنند. این اقدام چین و بی توجهی کشورهای همسایه به آن نگرانی ها نسبت به خطر درگیری نظامی در منطقه را به شدت افزایش داده است.

ژاپن نیز تاکید کرده است که توکیو و واشنگتن ایجاد منطقه دفاعی هوایی از سوی چین را به رسمیت نمی شناسند. دو فروند بمب افکن بی-52 آمریکا نیز به تازگی بر فراز این منطقه پرواز کرده اند. یک تحلیلگر ارشد بنیاد هریتیج نیز تاکید کرد، شرایط به گونه ای است که پتانسیل واقعی برای وقوع یک بحران وجود دارد.

منبع: تسنیم
انتشار: 22 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 488

به "تلاش وزیر خارجه استرالیا برای کاهش تنش در روابط با چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلاش وزیر خارجه استرالیا برای کاهش تنش در روابط با چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید