ارتش اشباح آمریکا برای فریب نیروهای آلمانی

به گزارش کد الکترونیک، ارتش اشباح در واقع یک واحد نظامی 1.100 نفره بود که به نام نیروهای ویژه مرکز فرماندهی بیست و سوم (23rd Headquarters Special Troops) شناخته می شدند.

ارتش اشباح آمریکا برای فریب نیروهای آلمانی

به گزارش کد الکترونیک به نقل از روزیاتو، در طول تاریخ، فریب و در دام انداختن دشمن از استراتژی های موثر در جنگ ها به شمار می رفتند. نیروهای متفقین نیز در طول جنگ جهانی دوم روش های مختلفی را برای به گول زدن، گیج کردن و ترساندن ارتش آلمان به کار می گرفتند از فرود آدمک های چترباز و پرتاب ورقه های حلبی گرفته تا شایعه ساختگی مرگ سرگرد ویلیام مارتین و استتار کامل هواپیماهای جنگی. یکی از تاکتیک های فریبی که توسط نیروهای متفقین در طول جنگ جهانی دوم به کار گرفته شد ارتش ارواح (Ghost Army) نام داشت که تا چند سال پیش عموم اطلاعات زیادی در خصوص آن ها نداشتند.

ارتش اشباح در واقع یک واحد نظامی 1.100 نفره بود که به نام نیروهای ویژه مرکز فرماندهی بیست و سوم (23rd Headquarters Special Troops) شناخته می شدند و هدف آن ها نیز این بود که برای فریب دشمن آلمانی نقش یک نیروی عظیم متعلق به ایالات متحده آمریکا را بازی نمایند. افراد حاضر در این دسته نظامی مانند بقیه سربازان نبودند. اعضای این دسته معمولاً هنرمند، نقاش، طراح و تکنسین صدا بوده و از مدارس هنر مستقر در نیویورک و فیلادلفیا می آمدند.

آن ها هیچ اسلحه واقعی حمل نمی کردند و کار آن ها طراحی ماکت هایی بادی به شکل تانک های واقعی و هواپیماهای پلاستیکی عظیم بود. علاوه بر این افراد مذکور به جای تفنگ هایی مانند ام یک (M1) و تامپسون (Thompson)، بلندگوهای قوی و تقویت نماینده های صدا را برای تقلید صدای حجم زیادی از نیروها و همچنین تجهیزات رادیویی خاصی برای مخابره کردن پیغام های جعلی حمل می کردند.

در بحبوحه جنگ جهانی دوم، ارتش اشباح برنامه هایی را برای فریب نیروهای مخفی هیتلر در کشورهای مختلف اروپایی اجرا می کرد. این واحد بیش از 20 عملیات مختلف را برای فریب دادن نیروهای دشمن انجام داده و آن ها را در خصوص میزان قدرت و استعداد نیروهای نظامی متفقین و محل انجام عملیات سردرگم کردند. به همین دلیل این واحد توانست جان ده ها هزار سرباز خودی را با انجام این نمایش های ساختگی نجات دهد بدون آن که کسی از حقیقت کار آن ها بویی ببرد. وجود این واحد و فعالیت ها و تحرکات آن به شدت سری بوده و حتی تا 40 سال بعد از انتها جنگ نیز اطلاعات مربوط به این واحد فاش نشد.

برای این که نیروهای نازی فکر نمایند نیروهای زیادی در منطقه ای خاص از قلمرو متفقین جمع شده اند، افراد این دسته از تانک های بادی، ماکت کامیون ها و توپخانه و هواپیما و همچنین صداهای از قبل ضبط شده از سر و صدای نیروهای نظامی و پخش کردن آن ها توسط بلندگوهای قوی به طوری که تا فاصله 15 کیلومتری نیز شنیده شوند استفاده می کردند. اپراتورهای تلفن پیغام های جعلی مخابره نموده، بازیگران لباس های سربازان را به تن نموده و در کافه ها و مکان های عمومی داستان های دروغین می ساختند تا به گوش جاسوس های آلمانی رسیده و حتی بعضی نیز لباس ژنرال های متفقین را به تن نموده و سوار بر جیپ های فرماندهی از شهری به شهر دیگر می رفتند.

در بعضی موارد این واحد تعداد محدودی از کامیون های نظامی را پشت سر هم و در یک حلقه بارها و بارها از یک راستا خاص عبور می دادند و جاسوسان و نیروهای نفوذی آلمانی فکر می کردند که حجم زیادی از نیروهای پیاده و تجهیزات نظامی در حال انتقال به منطقه خاصی از نبرد است. همچنین در بعضی از موارد این واحد هزار نفری خود را به شکل 20 تا 40 هزار نیروی پیاده متفقین نشان می دادند که این موضوع توسط جاسوسان به گوش نیروهای آلمانی رسیده و در نتبجه آن ها دچار اشتباهات فاحشی می شدند.

یکی از عظیم ترین عملیات این واحد در اواخر جنگ جهانی دوم اجرا شد. در مارس 1945، در حالی که ارتش نهم ایالات متحده قصد داشت از رود راین گذشته و وارد آلمان گردد، از واحد نیروهای ویژه مرکز فرماندهی بیست و یکم خواسته شده که در جایی دیگر از رود راین یک پل ساختگی طراحی نمایند تا بدین ترتیب توجه نیروهای آلمانی را به خود جلب نموده و آن ها متوجه محل واقعی عبور نیروها از رود راین نشوند. بدین منظور این واحد بیش از 600 تانک و تجهیزات زرهی بادی آماده نموده و در محل مورد نظر مستقر کردند.

شب هنگام نیز صدای حرکت کامیون ها را به وسیله بلندگوهای قوی پخش کردند به طوری که نیروهای آلمانی بتوانند صدای آن ها را بشنوند. در هنگام روز نیز سر و صدای مربوط به ساخت و سر هم کردن قطعات یک پل عظیم آهنی فراوری و پخش می کردند. علاوه بر این با استفاده از فلش های دست ساز خود آتش سنگین توپخانه را شبیه سازی نمودند. بدین ترتیب در حالی که نیروهای آلمانی فریب خورده و نیروهای خود را در قسمت عبور تانک ها و تجهیزات زرهی بادی مستقر نموده بودند، نیروهای واقعی به موفقیت از رود راین عبور نموده و با مقاومت ناچیزی روبرو شدند.

بعد از انتها جنگ، بسیاری از افرادی که در این واحد خدمت نموده بودند به شغل هنری سابق خود پرداختند. حتی بعضی مانند طراح مد و لباس بیل بلَس (Bill Blass)، اِلسوورث کلی (Ellsworth Kelly) نقاش و آرت کین (Art Kane) عکاس به شهرت جهانی رسیدند. امروزه در حدود 50 نفر از افراد این واحد زنده هستند و فعالیت های آنان تنها 7 سال پیش برای عموم مردم آشکار شد. برای اولین بار در سال 2013 شبکه پی بی اس (PBS) مستندی را با عنوان ارتش اشباح (The Ghost Army) پخش کرد که در آن با تعدادی از افرادی که در این واحد خدمت نموده بودند، مصاحبه شد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 1510

به "ارتش اشباح آمریکا برای فریب نیروهای آلمانی" امتیاز دهید

1 کاربر به "ارتش اشباح آمریکا برای فریب نیروهای آلمانی" امتیاز داده است | امتیاز: 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتش اشباح آمریکا برای فریب نیروهای آلمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید