ادعای مقام یمنی وابسته به ابوظبی: توافق ریاض مانع نفوذ ایران در یمن خواهد شد

به گزارش کد الکترونیک، رئیس شورای انتقالی جنوب یمن، ضمن استقبال از توافق ریاض، ابراز امیدواری کرد که این توافق بتواند همکاری نظامی با ائتلاف سعودی را افزایش دهد و جبهه واحدی علیه انصارالله تشکیل دهد.

ادعای مقام یمنی وابسته به ابوظبی: توافق ریاض مانع نفوذ ایران در یمن خواهد شد

به گزارش گروه بین الملل خبرگزارس فارس، شورای انتقالی جنوب یمن که وابسته به امارات متحده عربی است، ابراز امیدواری کرد که توافق ریاض بین این شورا و دولت مستعفی یمن، این کشور را وارد مرحله جدیدی وارد کند.

توافق ریاض، توافق عربستان و امارات برای تقسیم قدرت در جنوب یمن است که امضای آن تاکنون دو بار و به دلیل اختلافات، به تعویق افتاده است.

عیدروس الزَبیدی، رئیس این شورا سه شنبه (14 آبان) طی نشست مطبوعاتی گفت که این توافق در صورت امضا بین طرفین، علاوه بر افزایش همکاری و مشارکت با ائتلاف سعودی، منجر به برقراری ثبات و امنیت در یمن شده و مانع از پیشروی نیروهای انصارالله یمن خواهد شد.

توافق ریاض که احتمالاً تا چند ساعت دیگر بین شورای انتقالی جنوب یمن و دولت مستعفی این کشور به ریاست عبدر ربه منصور هادی در شهر ریاض به امضا خواهد رسید، بعد از آن مطرح شد که این شورا مرداد ماه به مواضع دولت هادی در شهر عدن (پایتخت موقت) حمله و آن را از این شهر اخراج کرد.

طی ان مدت، بین شورای انتقالی و دولت هادی درگیری های خونین رخ داد و ناظران و تحلیلگران، این تقابل یمنی ها را جنگ نیابتی بین ریاض و ابوظبی برای نفوذ بیشتر در یمن قلمداد کردند.

محمد بن زاید، ولی عهد ابوظبی و فرمانده کل قوای امارات هم اکنون برای حصول توافق مذکور در عربستان سعودی به سر می برد. انتظار می رود این توافق با حضور سلمان بن عبدالعزیز، شاه سعودی و ولی عهد او امضا شود.

الزبیدی در مورد این توافق گفت که از امروز (سه شنبه) عملیات های نظامی متوجه شهر صنعا (پایتخت دولت نجات ملی یمن) و نیروهای انصارالله یمن خواهد بود. رئیس شورای انتقالی جنوب یمن مدعی شد: بی شک اجرای توافق ریاض به ما این امکان را خواهد داد که پیروزی های جدید علیه نفوذ ایرانی [در یمن] رقم بزنیم.

ائتلاف سعودی-اماراتی از ابتدای حمله نظامی خود به یمن در فرودین 1396، مدعی بود که ایران در یمن حضور دارد و از انصارالله یمن حمایت تسلیحاتی می کند. این ادعای در حالی مطرح شده است که یمن بیش از چهار سال است که تحت محاصره شدید هوایی، زمینی و دریایی ائتلاف متجاوز بوده و تداوم این محاصره و جنگ علیه یمن، 91 هزار و 600 نفر کشته برجای گذاشته است.

رئیس شورای انتقالی در مورد تلاش های ریاض برای حصول توافق بین این شورا و دولت منصور هادی که مورد حمایت عربستان سعودی است، نیز گفت که این شورا به حکمت و درایت شخص پادشاه سعودی و ولی عهد او محمد بن سلمان اعتماد دارد. این اظهارات الزبیدی در حالی است که معاون او و برخی از رهبران شورای انتقالی بارها به عربستان و رهبران آن تاخته و آن ها را به باد انتقاد گرفته اند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ecods.ir شناسه مطلب: 675

به "ادعای مقام یمنی وابسته به ابوظبی: توافق ریاض مانع نفوذ ایران در یمن خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای مقام یمنی وابسته به ابوظبی: توافق ریاض مانع نفوذ ایران در یمن خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید